Charakteristika

Betta splendens patrí medzi sladkovodné tropické rybky. Vo voľnej prírode sa vyskytuje najmä v stojatých vodách, ktoré sú často chudobné na kyslík. Preto sa jej vyvinul pomocný dýchací orgán, tzv.  labyrint, ktorý jej umožňuje prijímať kyslík priamo zo vzduchu.

Betta splendens môže dorásť do veľkosti 6 až 8 cm a dožiť sa môže 2 až 3 roky, vo veľmi dobrých podmienkach aj viac. Živí sa planktónom, malými kôrovcami, larvami komárov a iným hmyzom. Vo voľnej prírode však nepohrdne ani malými rybkami alebo žabami.

Bojovnica pestrá patrí do skupiny tzv. penových bojovníc, ktoré sa vyznačujú tým, že samčeky stavajú pre svoje potomstvo penové hniezda. Samičky sa od samčekov odlišujú tým, že ich plutvy sú menšie a kratšie.

 

Vyšľachtená Betta splendens

Betta splendens chovaná v súčasnosti sa výrazne odlišuje od pôvodnej formy, ktorá sa dnes chová už len výnimočne. Najviditeľnejšie rozdiely sú v dĺžke tela alebo tvare plutiev, najmä chvostovej.

Crowntail

- boovnica s chvostovou plutvou, ktorej špičky presahujú okraj plutvy.

Plakad

- druhy s krátkymi plutvami, ktoré najviac pripomínajú pôvodné voľne žijúce druhy.

Doubletail

- rybka, ktorej chvost je rozdelený na dve časti

Halfmoon

- "polmesiac" má chvostovú plutvu v tvare polkruhu a roztiahnuť ju môže až do 180° uhla.

Viete aký druh doma máte vy? www.youtube.com/watch?v=xA6-Qp9vEQg


Rozmnožovanie

Betta splendens má silne vyvinutý rozmnožovací pud, ktorý je možné ešte viac posilniť, a to zvýšením teploty alebo znížením hladiny vody v akváriu.

Priebeh rozmnožovania prebieha tak, že samček najskôr vytvorí pomocou sekrétu z tlamy tzv. penové hniezdo z bublín. Keď sa mu samička poddá, v nežnom objatí z nej vytlačí vajíčka a oplodnené ikry následne ukladá do pripraveného hniezda. Samička je ihneď po trení vyhnaná z hniezda a musí sa z akvária vyloviť. Samček sa o hniezdo veľmi pozorne stará a odháňa nevítaných návštevníkov. Často ho upravuje a opätovne do neho vkladá popadané potomstvo. Asi po troch dňoch, keď plod vstrebe svoj žĺtkový vak, musí odísť aj samček. Plod bojovnice je veľmi drobný a živí sa najmä prachovou potravou a planktónom.

 

Viac o tomto druhu rybky sa dočítate na stránke: https://betta.wz.cz/.